DZIAŁANIA RUTW W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU


1.UNIWERSYTET W MULTIBIBLIOTECE

W ramach współpracy Rawickiej Biblioteki Publicznej z organizacjami pozarządowymi jedno z pomieszczeń nowej Multibiblioteki zostało udostępnione do dyspozycji Słuchaczy RUTW. W sali będą organizowane m.in. spotkania członków klubu „rękodzieła”. 4 października w gronie Słuchaczy klubów dokonano uroczystego otwarcia sali. W spotkaniu wzięły udział Pani Adrianna Kaczmarek, Dyrektor RBP oraz Pani Ewa Chorzępa, Prezes RUTW, które wspólnie przecięły wstęgę i tym samym zapoczątkowały działalność edukacyjno-integracyjną Studentów RUTW w rawickiej Multibibliotece.


2.SPOTKANIA INAUGURACYJNE

Delegacje Słuchaczy RUTW wzięły udział w uroczystych spotkaniach inauguracyjnych, zorganizowanych przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia uniwersyteckie. 5 października br. odbyła się inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Lesznie. Natomiast 21 października kolejny rok działalności rozpoczął Uniwersytet Drugiego Wieku w Miejskiej Górce.


3.KLUB JĘZYKA FRANCUSKIEGO

18 października br. odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie klubu „języka francuskiego” RUTW. Prowadzącą zajęcia jest Pani Ewelina Paluszkiewicz. Uczestniczki – na początek grono kilku Pań – spotykają się co dwa tygodnie w Multibibliotece.

Mamy nadzieję, że grono osób chętnych do nauki języka i poznawania kultury Francji jeszcze powiększy się. Informacje na temat spotkań są umieszczone w planie zajęć sekcji i klubów RUTW. Zapraszamy!


4.SPOTKANIE NA „ZIELONYM FORCIE”

Dnia 28 października odbyło się jesienne, plenerowe spotkanie integracyjne Słuchaczy naszego stowarzyszenia. Ognisko, ciepło paleniska i miła atmosfera dały uczestnikom chwilę relaksu, odprężenia, rozluźnienia. Każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, czy taneczne. Nie zabrakło kawy, herbaty, pieczonej kiełbaski i innych smakołyków.


5.KLUB TURYSTYKI NA TROPIE „ZŁOTEGO POCIĄGU”

Kolejną jesienną propozycją klubu turystyki RUTW był wspólny wyjazd do Wałbrzycha – miasta kopalń, porcelany i ukrytych skarbów. Kilka lat temu Wałbrzych zasłynął dzięki medialnej akcji poszukiwania domniemanego pociągu ze złotem i dziełami sztuki, zasypanego w sztolniach przez nazistów pod koniec II wojny światowej. Nasza grupa na trop „złotego pociągu” nie wpadła...

Wycieczkę 28 października rozpoczęła wizyta w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Kompleks obiektów nieczynnej kopalni „Julia” to obecnie ciekawe muzeum przemysłu, po którym oprowadzają dawni górnicy, znający doskonale zakład i branżowe tradycje. Zwiedzanie obejmuje spacer podziemnymi tunelami prowadzącymi do wyrobisk, ekspozycję dokumentującą dzieje przemysłu wydobywczego, a także wejście na wieżę widokową, skąd można podziwiać panoramę Wałbrzycha i Sudetów. Oprócz „Starej Kopalni” na trasie wałbrzyskiego spaceru znalazło się Muzeum Porcelany oraz dwa zabytkowe kościoły – katolicki i ewangelicki, które zaprojektowali Alexis Langer oraz Carl G. Langhans – architekci naszych rawickich świątyń.

W bieżącym roku kalendarzowym klub turystyki planuje organizację wyjazdu w grudniu na Jarmark Bożonarodzeniowy do Krakowa. Osoby zainteresowane prosimy o śledzenie komunikatów.

GALERIA ZDJĘĆ


 

XVI INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

W RAWICKIM UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU


Dnia 28 września 2023 roku w Domu Kultury w Rawiczu uroczystym „Gaudeamus Igitur” zainaugurowaliśmy rok akademicki 2023/2024 w RUTW.

Prowadząca uroczystość, Pani Ewelina Lindel-Buda powitała zaproszonych gości – Honorowych Członków - Panów Wincentego Figielka i Profesora Stanisława Legutko, władze samorządowe: Starostę Powiatu Rawickiego Pana Adama Sperzyńskiego, Wiceburmistrza Gminy Rawicz Pana Pawła Szybaja, Burmistrza Jutrosina Pana dr. Romualda Krzyżosiaka, Przewodniczącą Gminnej Rady Seniorów Panią Krystynę Zaporowską, przedstawicieli rawickich instytucji i szkół, którzy wspierają nasze działania, ponadto delegacje zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz zgromadzonych starych i nowo przyjętych Słuchaczy.

Chwilą ciszy i słowami Wisławy Szymborskiej uczczono pamięć Koleżanek i Kolegów, którzy odeszli: „Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.”

Pani Prezes w swoim wystąpieniu przedstawiła plany i zamierzenia stowarzyszenia na rok 2023/2024. Słowa wdzięczności skierowała do wszystkich przyjaciół Uniwersytetu. Za dotychczasową owocną współpracę podziękowała działaczom, wykładowcom, edukatorom i instruktorom prowadzącym zajęcia, organizatorom spotkań oraz wyjazdów. Słuchacze otrzymali życzenia: „…Bądźcie wolni, odważni, mądrzy, tolerancyjni, otwarci na drugiego człowieka i ciekawi świata. Sprawcie, by Wasze życie było niezwykłe. Spełniajcie marzenia!”

W tym roku 42 nowych Słuchaczy złożyło przysięgę studencką, czym zobowiązało się do przestrzegania zasad i regulaminów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tradycyjny szkolny dzwonek i formuła wypowiedziana przez Pana Profesora Stanisława Legutko dopełniły oficjalnego otwarcia roku akademickiego 2023/2024.

Goście biorący udział w naszej uroczystości przekazali nam życzenia i zapewnili nas o życzliwości, wsparciu i pomocy w nadchodzącym roku. Dziękujemy!
Tegoroczny cykl zajęć dydaktycznych otworzył wykład prof. dr hab. inż. Stanisława Legutki. W swoim wystąpieniu Pan Profesor wyjaśnił nam „Czym jest, a czym nie jest logistyka”.

Miłym akcentem uroczystości był koncert w wykonaniu Pana Romana Stańko (wokal) i Pana Wojciecha Furmaniaka (gitara), którzy rozgrzali uczestników muzyką naszej epoki.

Uroczystość zakończyło przekazanie bieżących informacji i rozdanie planów zajęć.


PLAN ZAJĘĆ  czytaj ... 


GALERIA ZDJĘĆ


 

RUTW NA WAKACJACH


1. PROJEKT MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI

W trakcie sezonu turystycznego Słuchacze RUTW skorzystali z oferty Ministerstwa Edukacji i Nauki. Propozycją był wyjazd kulturalno-naukowy do Zakopanego, Słowacji i Krakowa w dniach 8-10 lipca br., w ramach ministerialnego projektu. Uczestnicy relacjonują – Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską i udaliśmy się do hotelu Geovita w Zakopanem. Drugi dzień to wyjazd wyciągiem na szczyt Łomnicy (2600 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. Mieliśmy piękną pogodę i cudowne widoki. Następnie powrót do Zakopanego i zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego oraz wjazd kolejką na Gubałówkę. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach oraz Wawel w Krakowie.

Wycieczka miała także charakter edukacyjny. Podczas podróży były prowadzone wykłady obejmujące tematykę zasad ustroju państwa oraz prawa wyborczego.

GALERIA ZDJĘĆ


2. RAWICKI OGRÓD SPOŁECZNY

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku był jednym z partnerów projektu pn. „Rawicki Ogród Społeczny”, koordynowanego przez Centrum Usług Społecznych i dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Od maja do września w przestrzeni publicznej były organizowane „pikniki” – spotkania przedstawicieli samorządu, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, instytucji kultury z mieszkańcami, mające na celu przede wszystkim promocję idei wolontariatu, integracji społecznej i ekologii. W „piknikach” mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Gminy Rawicz. Każde spotkanie koncentrowało się wokół innej tematyki: „Ogrody deszczowe” (maj), „W poszukiwaniu przygody” (czerwiec), „Rawicka aktywność społeczna” (lipiec), „Czas na wolontariat” (sierpień), „Partnerskie czytanie” (wrzesień). W ostatnim, wrześniowym spotkaniu oprócz rawiczan wzięli udział także seniorzy z miasta partnerskiego Attendorn w Niemczech.


3. ZE STEFANEM BOBROWSKIM NA TURYSTYCZNYM SZLAKU

W ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego Muzeum Ziemi Rawickiej realizuje projekt pn. „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej…” Słuchacze RUTW uczestniczyli w wykładach tematycznych i zwiedzili wystawę historyczną. Dzięki tym przedsięwzięciom mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat życia i działalności niepodległościowej S. Bobrowskiego, przebiegu powstania styczniowego, udziału w nim zasłużonych Wielkopolan, a także lokalnych miejsc pamięci narodowej.

Wakacje to w projekcie okres działań krajoznawczych. Seniorzy zostali zaproszeni w sierpniu do udziału w spacerze tematycznym „szlakiem miejsc upamiętnienia Stefana Bobrowskiego” na trasie z Łaszczyna przez Żylice do leśnego „kamienia Bobrowskiego”, upamiętniającego miejsce pojedynku bohatera narodowego, natomiast we wrześniu – w rajdzie rowerowym, współorganizowanym przez Oddział PTTK. Uczestnikom spaceru i rajdu towarzyszyli muzealni przewodnicy.

Projekt „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej – upamiętnienie przywódcy powstania styczniowego” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

GALERIA ZDJĘĆ


4. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W RAWICZU

W tym roku Rawicz ponownie znalazł się na mapie Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem międzynarodowej akcji jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego, zabytków, historii. Muzeum Ziemi Rawickiej jako koordynator lokalnych działań w ramach EDD, zaprosiło mieszkańców do udziału w przedsięwzięciu pt. „Plac Rawickiej Synagogi – upamiętnienie społeczności rawickich Żydów”. 17 września liczne grono rawiczan spotkało się na placu, gdzie do 1941 roku stała synagoga. Następnie grupa wyruszyła z przewodnikiem z Towarzystwa Przyjaciół Rawicza na spacer tematyczny „szlakiem historii rawickich Żydów”. We wspólnym odkrywaniu wielokulturowej przeszłości naszego miasta aktywny udział wzięli również nasi Seniorzy.

Projekt „Plac Rawickiej Synagogi – upamiętnienie społeczności rawickich Żydów” został dofinansowany z grantu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz przez Gminę Rawicz.

GALERIA ZDJĘĆ


5. SPOTKANIE AUTORSKIE „RAWICZ – MOJA MIŁOŚĆ”

20 września br. w sali witrażowej Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie pt. „Rawicz – moja miłość” z Profesorem Wojciechem Pospiechem, wybitnym muzykologiem, krajowym konsultantem w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wykładowcą akademickim, polskim pionierem muzykoterapii, pochodzącym z Rawicza autorem książki „Nie przestaję być Orfeuszem”. Dla Słuchaczy RUTW było to już kolejne spotkanie z badaczem. W marcu 2011 r. Profesor Pospiech wygłosił wykład plenarny o roli muzyki w życiu człowieka i jej prozdrowotnych właściwościach.


6. WYCIECZKA DO USTRONIA MORSKIEGO

Słoneczne wrześniowe dni grupa Słuchaczy RUTW spędziła nad Bałtykiem. W terminie od 15 do 18 września br. Zarząd RUTW zorganizował pobyt turystyczno-rekreacyjny w malowniczym Ustroniu Morskim. W programie znalazły się oczywiście długie spacery po plaży i molo, wspólne biesiadowanie, ponadto rejs statkiem, zwiedzanie Kołobrzegu.

Kolejny turnus wypoczynkowy nad Bałtykiem zaplanowano w przyszłym roku. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt z koordynatorami.

GALERIA ZDJĘĆ


7. INAUGURACYJNY WYJAZD KLUBU TURYSTYKI

W roku akademickim 2023/2024 rozpoczyna działalność klub turystyki RUTW. Inicjatywy nowego klubu będą polegały przede wszystkim na wspólnych wyjazdach krajoznawczych (głównie pociągiem) małych, kameralnych grup.

Celem pierwszej turystycznej wyprawy była Jelenia Góra i udział w 52. Jeleniogórskim Jarmarku Staroci i Osobliwości. Jest to jedna z największych w Europie plenerowych imprez kolekcjonerskich. Oprócz spaceru w strefie stoisk rozlokowanych na obszarze niemal całej jeleniogórskiej starówki, uczestniczki wyjazdu zwiedziły zabytkowy, poewangelicki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz weszły na wieżę widokową stanowiącą część dawnych obwarowań miejskich.

O kolejnych wyjazdach krajoznawczych klubu koordynatorzy będą informować poprzez stronę internetową i media społecznościowe, a także podczas zajęć w ciągu semestru.

GALERIA ZDJĘĆ


8. OPASKI BEZPIECZEŃSTWA DLA SENIORÓW

Opaski bezpieczeństwa” to nowoczesny, osobisty sprzęt ratujący życie. Obecnie są one dostępne w Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. Informacje o możliwości pozyskania urządzenia można uzyskać w CUS, osobiście lub telefonicznie pod numerem: 65 545 40 37 (kontakt Pani Olszewska Bogusława).

Zachęcamy do skorzystania z tej formy zdalnej kontroli parametrów życiowych i opieki medycznej. Dzięki opaskom można m.in. wykonywać zdalnie pomiary czynności życiowych pacjenta przez całą dobę, zmierzyć ciśnienie, zlokalizować osobę po zaginięciu lub upadku. Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji na telefon opiekuna są wysyłane komunikaty o stanie zdrowia i kondycji seniora. Opaski są doskonałym wsparciem dla osób starszych i chorych.


 

AKTYWNOŚĆ RUTW W MAJU I CZERWCU


1. OTWARCIE MULTIBIBLIOTEKI

1 maja br. wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Rawickiej Biblioteki Publicznej – Multibiblioteki. W obiekcie, który został wyremontowany i zrewitalizowany na potrzeby instytucji kultury, znalazły się m.in. nowoczesne czytelnie i wypożyczalnie książek dla dzieci oraz dorosłych, pracownia regionalna, strefa muzyki, gier i animacji, ponadto sala konferencyjna, a także pomieszczenia do dyspozycji stowarzyszeń, z których również będziemy w przyszłości korzystać. Obiekt został wyposażony w windę i inne udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami. Na zielonym dziedzińcu będą organizowane koncerty, spotkania integracyjne i spektakle.

W Multibibliotece został również zorganizowany specjalny „dzień otwarty dla Seniorów RUTW” (4 maja). Nasi Słuchacze mogli wówczas obejrzeć cały gmach, zapoznać się ze zbiorami i ofertą kulturalną instytucji. Przynieśli także kwiaty doniczkowe, którymi udekorowano wnętrza obiektu.

Galeria zdjęć


2. ROWEROWA MAJÓWKA

Tegoroczny pierwszy, słoneczny majowy weekend spędziliśmy bardzo aktywnie, biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych. Klub rowerowy oraz sekcja historii regionu zorganizowały rajd rowerowy „szlakiem hazackich tradycji”. Kilkanaście rowerzystek wyruszyło 3 maja z rawickiego rynku na trasę: Rawicz – Szymanowo – Sikorzyn – Stwolno – Zielona Wieś – Wydawy – Rawicz. Przejechaliśmy w sumie ok. 22 kilometry z przystankami w punktach związanych z hazacką historią i folklorem, m.in. przy kapliczkach pasyjnych, nad Orlą w Wydawach, przy kościele św. Floriana i „kopcu powstańczym” w Zielonej Wsi.


3. WARSZTATY RODZINNE

10 i 11 maja Słuchacze RUTW wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Pokolenia. Instytucja ta prowadzi badania naukowe, analizy statystyczne w dziedzinie demografii, relacji międzypokoleniowych, komunikacji społecznej, dzietności, roli kobiet w społeczeństwie. Na spotkaniu z Seniorami specjaliści Instytutu omawiali m.in. 6 obszarów funkcjonowania rodzin. Podkreślili, że relacje, zwłaszcza z najbliższymi, są dla nas jedną z najważniejszych wartości w życiu – ważniejszą niż materialne bogactwo i dobrobyt, wykształcenie, czy praca zawodowa.


4. SENTYMENTALNA NOC MUZEÓW 2023

Liczna grupa Seniorów wzięła udział w tegorocznej Nocy Muzeów – wydarzeniu o zasięgu ogólnopolskim, którego celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego i polskich zbiorów muzealnych, również tych dokumentujących lokalną historię. Muzeum Ziemi Rawickiej przygotowało na ten wyjątkowy wieczór, 13 maja, specjalny program kulturalny. Odbył się wernisaż wystawy linorytów Pana Antoniego Suchaneckiego, połączony z promocją nowego wydawnictwa – albumu autorskich linorytów. Zwiedzający „przenieśli się w czasie”, oglądając wystawy sprzętu elektronicznego i zabytkowych pojazdów z epoki PRL oraz słuchając koncertu przedwojennych przebojów w wykonaniu kontrabasisty Tomasza Grdenia.

Muzeum Ziemi Rawickiej składa serdeczne podziękowania Pani Dorocie Mosiek z Zarządu Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która zaangażowała się w organizację Nocy Muzeów jako wolontariusz.


5. SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE

Rawicka Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Rawickiej zorganizowały wspólnie spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Mencwelem, autorem książki biograficznej „Powieść z życia. Strona ojca”. Rodzice pisarza przed II wojną światową mieszkali i pracowali w Rawiczu, w naszym mieście wychowywały się jego starsze siostry. W nowej powieści autobiograficznej wybitnego polskiego badacza literatury, krytyka i eseisty znalazło się wiele wątków związanych z naszym miastem. W spotkaniu wzięła udział grupa Seniorów z RUTW.


6. OGÓLNE ZGROMADZENIE I WYBÓR NOWEGO ZARZĄDU

Dnia 18 maja br. odbyło się Ogólne Zgromadzenie i Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków RUTW w Rawiczu, na którym przedstawiono zrealizowane zadania Stowarzyszenia w roku 2022 i w okresie całej IV kadencji Zarządu w latach 2019-2022. Zatwierdzono sprawozdania merytoryczne i finansowe, sprawozdania z działalności kontrolnych Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Przyjęto plan działania i preliminarz na rok 2023. W programie spotkania znalazły się również wybory nowych władz Stowarzyszenia. Przyjęto i zatwierdzono także wniosek o podwyższenie opłaty członkowskiej od września 2023 roku.

Z aktywnej pracy we władzach Uniwersytetu zrezygnowały: Pani Mirosława Potkowska (Wiceprezes Zarządu) oraz Pani Krystyna Szymkowiak (Sekretarz Komisji Rewizyjnej). Członkowie RUTW dziękują Paniom za pracę i działania na rzecz Stowarzyszenia.

Spotkanie całej społeczności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowiło okazję nie tylko do podsumowań, ale również podziękowań i wystąpień przedstawicieli samorządu, którzy wspierają naszą działalność. Wyrazy uznania za działalność Uniwersytetu i sprawny przebieg zgromadzenia przekazał Pan dr Romuald Krzyżosiak, Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin, gdzie swoją siedzibę ma oddział zamiejscowy RUTW. Dziękujemy za miłe słowa!


7. DZIAŁANIA SEKCJI I KLUBÓW

Spotkanie z piosenką

17 maja br. odbyło się ostanie w tym roku akademickim spotkanie Klubu Piosenki. Koordynatorzy działań klubu podkreślają, że cieszy ich wzrost liczby miłośników śpiewania. „W drugim semestrze spotkania odbywały się w pierwsze środy miesiąca w południe. Dogodna pora do śpiewania, bo jesteśmy po porannej kawie a przed popołudniowo-wieczornym zmęczeniem. Ta południowa godzina nie kolidowała również z terminami innych zajęć. Piosenek do śpiewania było dużo, każdy uczestnik mógł mieć swoje życzenia. Co tu kryć, „za naszych czasów” to były melodie. Poznawaliśmy także nowe piosenki. Coraz bogatszy repertuar został zebrany i wydrukowany w suplemencie do naszego Śpiewnika RUTW – podsumowują uczestnicy muzycznych spotkań.


Klub rękodzieła

Systematycznie i tradycyjnie w środy o 10.00 spotykały się członkinie Klubu Rękodzieła. W tym roku akademickim dokończyłyśmy zadanie uporządkowania naszych zasobów materiałowych. Teraz wiadomo, gdzie znajdują się potrzebne przedmioty i narzędzia pracy. Włóczki, nici, guziki, koraliki, papierki, wstążki i wstążeczki umieszczone zostały w opisanych pudłach i elegancko leżą na półkach w pracowni. Nasze sprawne ręce wykorzystywane były przy wszelkich okazjach w celu promocji RUTW. Tworzyłyśmy kartki z życzeniami świątecznymi, upominki dla sponsorów, pamiątki na 15-lecie Stowarzyszenia. Reprezentowałyśmy Uniwersytet na jarmarkach produktów regionalnych i rękodzieła. Wzięłyśmy udział w gminnym konkursie na Palmę Wielkanocną. A robiłyśmy wszystko to z wielką przyjemnością przy filiżance kawy, rozmowach, ze śmiechem.


Sekcja pływacka

Sekcja pływacka RUTW wzięła udział w tegorocznej 11. edycji Rawickiego Festiwalu Sportu. 21 maja w niedzielę od godziny 7.00 do 8.00 miłośnicy wodnej rekreacji spotkali się na rawickiej krytej pływalni. W tym czasie każdy w swoim tempie, w stylu, jaki najbardziej lubi, pokonywał możliwy dla niego dystans. Za udział organizator wręczył każdemu pływakowi okolicznościowy medal i koszulkę.


8. XI Majowa Spartakiada Seniorów.

Dnia 27 maja 2023 r. na terenie kompleksu rekreacyjnego Rodzinnych Ogródków Działkowych "Zielony Fort" odbyła się XI Spartakiada Seniorów. Wydarzenie było jednocześnie integracyjnym zakończeniem roku akademickiego 2022/2023. Organizatorem Spartakiady był Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Rawiczu. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym „Życia Rawicza”.

Celem tej sportowej imprezy było uaktywnienie seniorów, zachęcenie do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, popularyzacja zdrowego stylu życia, integracja międzypokoleniowa oraz propagowanie idei wolontariatu. A najważniejsze – to wywołanie radości i uśmiechów na twarzach uczestników! Impreza miała charakter otwarty. Mogli wziąć w niej udział mieszkańcy Rawicza i okolic, którzy ukończyli 55 rok życia, a pod opieką seniorów startowali także wnukowie i wnuczki do 10 roku życia.

Należy podkreślić, że jest to już jedenasta tego typu impreza, przygotowana przez Zarząd RUTW, przy wsparciu licznego grona wolontariuszy. Ponownie dopisała słoneczna pogoda i dobre nastroje. Po uroczystym rozpoczęciu spartakiady, przedstawieniu regulaminu i programu, uczestnicy przystąpili do sportowej rywalizacji w duchu fair play. Każdy mógł wziąć udział w 10 konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, rozgrywanych w malowniczej scenerii „Zielonego Fortu”. Poszczególne konkurencje zorganizowali, przeprowadzili i sędziowali wolontariusze – młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu.

Dzięki Słuchaczom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu pod opieką Pani Marty Mazurek, uczestnicy mogli zbadać ciśnienie, poziom cukru, otrzymać fachowe porady odnośnie walki z cukrzycą. Najmilszym jednak dobrodziejstwem okazał się, wykonywany pod okiem opiekunki Pani Magdaleny Przewoźnik i Słuchaczy WSCKZiU, masaż rąk, obręczy barkowej, karku i innych części ciała.

Spartakiada jest wydarzeniem sportowym, ale nie mogło zabraknąć akcentów kulturalnych i kulinarnych. Atmosfera była tak przyjemna, że piosenka biesiadna sama cisnęła się na usta. A w wykonaniu naszych seniorów zabrzmiała bardzo donośnie. Grupa Słuchaczek zaprezentowała swoje umiejętności w grupowym tańcu „belgijskim”. By uatrakcyjnić spotkanie organizatorzy zaprosili do udziału klub tańca „SPIN” z rawickiego Domu Kultury. Pod kierunkiem prowadzącej - Pani Katarzyny Akaczonek, grupa młodszych i starszych dziewcząt przedstawiła swoje umiejętności taneczne. Dziękujemy.

Tradycyjnie organizatorzy ugościli uczestników spartakiady, zawodników, wolontariuszy, sędziów kawą i domowym ciastem, przygotowanym przez Słuchaczki (pod hasłem „Słodkości od seniorów dla seniorów za jeden uśmiech”). Nie zabrakło również tradycyjnej, pysznej grochówki.

Seniorzy, uczestnicy XI Majowej Spartakiady RUTW, mogli wziąć udział w 10 konkurencjach. Według regulaminu naszej tegorocznej rywalizacji najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach miały wpływ na wyłonienie NAJAKTYWNIEJSZYCH.

NAJAKTYWNIEJSZYMI SENIORKAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostały:

Tatiana Kasztelan, Bogumiła Chuda, Leokadia Mikuśkiewicz

NAJAKTYWNIEJSZYMI SENIORAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostali:

Kajetan Żyto, Zygmunt Janasik, Andrzej Barczykowski

NAJAKTYWNIEJSZYMI JUNIORAMI SPARTAKIADY RUTW 2023 ROKU zostali:

Miłosz Cekała, Jakub Haraj, Brunon Piaskowski.

Wszyscy wyżej wymienieni za osiągnięte wyniki otrzymali nagrody i dyplomy.

Spotkanie rekreacyjne, pełne sportowej rywalizacji w miłej i przyjaznej atmosferze, gdzie najważniejsza była wspólna zabawa, kontakt z rówieśnikami, ale i integracja z młodszym pokoleniem, sprawiło wiele radości wszystkim uczestnikom.

Organizatorzy XI Majowej Spartakiady Seniorów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia naszego spotkania, a w szczególności:

- Starostwu Powiatowemu w Rawiczu

- Redakcji "Życia Rawicza"

- Zarządowi Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zielony Fort” w Rawicz

- Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego

- Zakładowi Handlu i Usług „KAMA” w Łaszczynie

- Firmie „PAGMER” Rawicz

- Firmie „Insbud” Rawicz

- Studentom Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu z opiekunkami - Panią Martą Mazurek i Panią Magdaleną Przewoźnik

- Uczniom Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu wraz z opiekunami - Panią Weroniką Waresiak, Panem Kubą Kasprowiczem

- Pani Katarzynie Akaczonek i członkom Klubu Tanecznego „SPIN”, działającego przy Domu Kultury w Rawiczu.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY - ZARZĄD RUTW

RELACJA ZE SPARTAKIADY (na stronie www.rawicz24.pl) czytaj ...

Galeria zdjęć


9. WYCIECZKA SZLAKIEM WIELKOPOLSKICH ZABYTKÓW

Na początku czerwca grupa Słuchaczy RUTW wyruszyła na tradycyjną wycieczkę krajoznawczą po Wielkopolsce, zorganizowaną przez Zarząd oraz sekcję historii i tradycji regionu. Tym razem naszym celem były trzy miejscowości w południowej części region, posiadające bogatą, wielowiekową historię oraz interesujące zabytki: Koźmin Wielkopolski, Dobrzyca i Jarocin. Zwiedzanie Koźmina i Jarocina odbyło się w formie spacerów krajoznawczych z miejscowymi przewodnikami. W Dobrzycy zwiedziliśmy Muzeum Ziemiaństwa, mieszczące się we wnętrzach zabytkowego pałacu.

Galeria zdjęć


10. MIĘDZY DNIEM A NOCĄ, OD BŁĘKITU DO BŁĘKITU – WERNISAŻ

Dnia 2 czerwca br. w Galerii „Sala Piecowa” w Domu Kultury w Rawiczu otwarto wystawę dzieł malarskich Studentów Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ekspozycja jest podsumowaniem pracy w roku akademickim 2022/2023.

Swoje prace zaprezentowali: Maria Nawrocka, Jolanta Bajsarowicz, Halina Murkowska, Maria Maćkowiak, Helena Szczypko, Danuta Sobczak, Anna Nowak, Maria Kwiecień, Irena Nowak, Maria Dzikowska, Aleksandra Kowalska, Zygmunt Janasik, Henryk Krawczyk.

Grupa malarska kierowana przez Pana Tomasza Bzdęgę zaprezentowała prace inspirowane dwoma motywami tematycznymi: „Między dniem a nocą” i „Od błękitu do błękitu”.

Od 15 lat współpracujemy z Panem Tomaszem Bzdęgą. Jest osobą inspirującą grupę amatorów malujących swoje dzieła, a także inicjatorem wystaw, plenerów, udziału słuchaczy w konkursach plastycznych, spotkań integrujących „naszych malarzy”, aktywności na rzecz dzieci i młodzieży.

DZIĘKUJEMY – Członkowie sekcji malarskiej RUTW

Galeria zdjęć


 

AKTYWNOŚĆ RUTW W KWIETNIU


1. UDZIAŁ W RAWICKIM JARMARKU WIELKANOCNYM

W dniach 1-2 kwietnia 2023 r. odbył się w Rawiczu Jarmark Wielkanocny, w którym Klub Rękodzieła RUTW wziął udział. Pierwszego dnia wydarzenia, w sobotę, na naszym stoisku największym powodzeniem cieszyły się pisanki. Wykonane były ręcznie różnymi technikami. Poświęciłyśmy im dużo czasu, zaczęłyśmy je robić zaraz po zimowych feriach. Cieszymy się, że prawie wszystkie znalazły nabywców – podkreślają twórczynie z Klubu Rękodzieła.

Galeria zdjęć


2. PALMA WIELKANOCNA

Tradycyjnie Słuchacze RUTW włączyli się w lokalne działania związane z popularyzacją zwyczajów wielkanocnych i wzięli udział w gminnym konkursie „Rawicka Palma Wielkanocna”. W tym roku postanowiliśmy nawiązać – zgodnie z wytycznymi regulaminu konkursowego – do rodzimej, rawickiej i wielkopolskiej tradycji – wykonaliśmy wysoką palmę wyłącznie z naturalnych materiałów, głównie roślin. Podsumowanie konkursu odbyło się 2 kwietnia podczas Rawickiego Jarmarku Wielkanocnego. Komisja konkursowa nie przyznała nagrody dla palmy RUTW, ale zwróciła uwagę na jej ekologiczne wykonanie.

Galeria zdjęć


3. UDZIAŁ SŁUCHACZY W MUZEALNYM PROJEKCIE

Słuchacze RUTW wzięli aktywny udział w projekcie pn. „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej – upamiętnienie przywódcy Powstania Styczniowego”, który obecnie realizuje Muzeum Ziemi Rawickiej. Projekt jest dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

W ramach projektu w kwietniu zorganizowano kilka wydarzeń, nawiązujących do 160. rocznicy pojedynku i śmierci Stefana Bobrowskiego. 12 kwietnia grupa Słuchaczy RUTW razem z uczniami rawickich szkół ponadpodstawowych, wzięła udział w wykładzie pt. „Powstanie styczniowe – fakty, bohaterowie – mit”, który wygłosił gościnnie dr Emilian Prałat, pracownik naukowy UAM, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy, bogato ilustrowany folder. Z kolei 13 kwietnia odbył się spacer tematyczny sekcji historii i tradycji regionu z Rawicza do Łaszczyna „szlakiem miejsc pamięci dedykowanych S. Bobrowskiemu”. Do grupy pieszej dołączyły rowerzystki z klubu rowerowego RUTW, które pokonały znacznie dłuższą trasę: z Rawicza do Żylic, „głazu Bobrowskiego”, następnie do Łaszczyna, gdzie wspólnie odwiedziliśmy grób S. Bobrowskiego na miejscowym cmentarzu.

Galeria zdjęć


4. WYKŁAD PLENARNY

20 kwietnia 2023 r. odbył się kolejny wykład plenarny. Prelekcja została poprzedzona wystąpieniem Pani Prezes, która wręczyła pamiątkową statuetkę 15-lecia RUTW Panu Profesorowi Stanisławowi Legutko. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło do rąk wolontariuszy współpracujących z naszym Stowarzyszeniem, a do tego grona należy również Profesor Legutko jako wieloletni opiekun naukowy RUTW: „… Szanownemu Panu Profesorowi, współpracownikom, którzy wielokrotnie zaszczycili nas swoją obecnością serdecznie dziękujemy! Zarząd RUTW pragnie wyrazić ogromną wdzięczność za dotychczasową współpracę i poprosić o dalsze działania na rzecz rawickich seniorów.”

Tematem naszego plenarnego wykładu była susza hydrologiczna. Wykładowca - Pan dr inż. Marcin Stelmach rozpoczął swoje wystąpienie pytaniem: „Czy woda będzie droższa od benzyny?”. I od razu dał krótką twierdzącą odpowiedź. Pocieszył nas, że jeszcze nie dla naszego pokolenia. Dowiedzieliśmy się z wykładu, że człowiek wykorzystuje i marnuje coraz więcej wody, a zmiany klimatyczne nie uzupełniają jej w takim tempie, jak kiedyś. Podpowiedział nam, jak każdy z nas w prosty sposób może oszczędzać wodę i przy okazji zadbać o „własną kieszeń”, a także o lepszą przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Po wykładzie odbyło się spontaniczne spotkanie w restauracji „Brewicz”, które powoli staje się tradycją naszych czwartkowych wykładów.

Galeria zdjęć