Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

NASZE DZIAŁANIA PODJĘTE W LUTYM (2022 rok)


1). 08.02 - podpisanie umowy partnerskiej w Centrum Usług Społecznych


2). 10.02 - kulig Szklarska Poręba

Grupa słuchaczek RUTW wybrała się na wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Pierwszym przystankiem naszej wyprawy były Pilchowice, gdzie zwiedzaliśmy Hutę Szkła Kryształowego „Julia”. Przewodnik bardzo ciekawie przedstawił nam całą historię powstania i działania huty po dzień dzisiejszy. Mieliśmy okazję zobaczyć proces powstawania szkła od masy szklanej do pięknie ręcznie zdobionych gotowych produktów.

Jednak głównym punktem programu był kulig w Szklarskiej Porębie. W pięknej zimowej aurze czekały na nas przystrojone konie i sanie. Z piosenką na ustach przemierzaliśmy leśne dukty w Karkonoszach. Zwieńczeniem zimowej sanny było ognisko z pieczeniem kiełbasek, przygotowane w lesie. Biesiadowaniu, żartom, kawałom nie było końca. Szczęśliwi, pełni wrażeń, wieczorową porą wróciliśmy do domu.

GALERIA ZDJĘĆ


3). Akcja charytatywna „Serduszko dla Oskarka”

Wolontariuszki działające w RUTW postanowiły wesprzeć działania CARITAS.

Nasi słuchacze nie szczędzili „grosika” dla chorego chłopca. Dziękujemy.


4). 17.02 - odbył się wykład plenarny na temat: „Czy uda się nam zapalić Słońce na Ziemi”.

Gościem naszego Uniwersytetu był prof. dr hab. Wojciech Nawrocik, polski fizyk, profesor nauk fizycznych, specjalizujący się w badaniu struktury i dynamiki kryształów molekularnych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Popularyzator fizyki. Profesor – senior UAM. Za swoje dokonania został odznaczony w 2019 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dowiedzieliśmy się o trwających od wielu lat badaniach, których celem jest poszukiwanie nowych źródeł energii. Naukowcy, inżynierowie badają możliwości wykorzystania fuzji w warunkach ziemskich do wytworzenia energii bezpiecznej, nieemitującej CO2.

Podczas wykładu Profesor przedstawił reakcje fuzji termojądrowej zachodzącej na Słońcu, odpowiedzialnej za łączenie się jąder wodoru w jądra helu, podczas której wyzwolona jest olbrzymia energia.

Kilka lat temu kraje o najwyższym poziomie technologicznym rozpoczęły budowę reaktora o nazwie ITER, w którym reakcje fuzji jąder deuteru i trytu (izotopów wodoru) będą realizowane w sposób kontrolowany.

W niedalekiej przyszłości reaktory termojądrowe mają być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej.


5). 20.02 - (niedziela) wyjazd do Wrocławia

Grupa studentów wzięła udział w spektaklu muzycznym w Teatrze Capitol pod tytułem: „MOCK. CZARNA BURLESKA”.


6). 23.02 - złożenie projektu do Burmistrza Gminy Jutrosin o dofinansowanie działalności RUTW - oddziału zamiejscowego w Jutrosinie.

7). 28.02 - złożenie projektu do Starostwa Powiatowego w Rawiczu o dofinansowanie działalności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez Powiat Rawicki.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework