Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W MARCU


1) RUTW POMAGA UKRAINIE

Zarząd RUTW serdecznie dziękuje wszystkim Słuchaczom za wsparcie finansowe akcji Szpitala Powiatowego w Rawiczu i przyłączenie się do zbiórki pieniędzy na środki medyczne dla Ukrainy. Zbiórka pod hasłem „RUTW pomaga Ukrainie” sprawiła, że zebraliśmy 1.500 złotych i przekazaliśmy tę kwotę na wskazane konto. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę.

Pozostałe wpłaty prześlemy na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wspomaga seniorów z lwowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


2) 1% z PIT NA DZIAŁALNOŚĆ RUTW

W biurze RUTW, dzięki PANI KSIĘGOWEJ, rozliczyć można podatek dochodowy za 2021 rok.


3) 10 marzec spotkanie przy kawie z okazji DNIA KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet kameralne grono Słuchaczek RUTW wzięło udział w tradycyjnym „spotkaniu przy kawie”. Integracja przy „małej czarnej” stanowiła doskonałą okazję do wspomnień, żartów, podzielenia się rozmaitymi historiami i wesołymi anegdotami.


4) 15 marzec 2022 r.

Promocja Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w filmie informującym o partnerstwie instytucji i organizacji współpracujących z Centrum Usług Społecznych w Rawiczu.


5) WYKŁAD PLENARNY

Wykładowca: prof. dr hab. Izolda Kiec

O WIECZNEJ DZIEWCZYNIE I JEJ PIOSENKACH” - WYKŁAD PLENARNY W MARCU

17 marca odbył się kolejny w tym roku akademickim wykład plenarny. Jego tematem było życie i twórczość Agnieszki Osieckiej, znanej poetki, reżyserki i dziennikarki, jednej z najpopularniejszych polskich autorek tekstów piosenek, a wśród nich tak „nieśmiertelnych” przebojów, jak „Małgośka”, „Mój pierwszy bal”, „Zielono mi”. Wykład połączony z prezentacją muzyczną wygłosiła prof. dr hab. Izolda Kiec z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezeska Fundacji Instytut Kultury Popularnej. Poznaliśmy ważne wycinki biografii Osieckiej. Prelegentka przedstawiła jej twórczość w kontekście doświadczeń biograficznych, relacji damsko-męskich oraz rodzinnych.

Pani Profesor Izolda Kiec od wielu lat prowadzi badania w dziedzinie literaturoznawstwa, teatrologii, biografistyki, historii polskiego kabaretu oraz kultury popularnej. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych, a także popularnonaukowych, w tym m.in. poświęconych właśnie Agnieszce Osieckiej i jej twórczości. Za osiągnięcia naukowe została nagrodzona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016), ponadto dotychczas była stypendystką Fundacji Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


6) ROWERY Z GOSIĄ

24 marca Słuchaczki wyruszyły z okolic stadionu żużlowego drogą techniczną S5 na trasę wiosennej wyprawy rowerowej, liczącą 21,71 km długości. Wspaniała słoneczna pogoda sprawiła, że udział wzięła rekordowa grupa rowerzystek.

GALERIA ZDJĘĆ


7) 25 marzec 2022 r. UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH ODSŁONIĘCIA TABLICY

Delegacja Słuchaczy RUTW brała udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej przybycie repatriantów do Rawicza.

„Pamięci wysiedlonych z kresów wschodnich Rzeczypospolitej, dla których po roku 1945 rawicki dworzec był kolejnym etapem pełnej trudów podróży na nowe miejsce osiedlenia. Mieszkańcy Rawicza” - taki tekst zamieszczono na tablicy odsłoniętej na budynku dworca PKP w Rawiczu.

Warto wspomnieć, że w powojennym procederze przesiedleń z Kresów Rawicz odgrywał znaczącą rolę jako jeden z tzw. „punktów etapowych” na trasach transportów repatriacyjnych. W latach 1945-1946 na rawickim dworcu niemal codziennie zatrzymywały się transporty liczące średnio 700-800 pasażerów. Stacja Rawicz była dla nich punktem przesiadkowym lub docelowym w wielodniowej, a nawet wielotygodniowej wyczerpującej podróży ze Wschodu. Wiele rodzin repatriantów z Kresów osiedliło się na stałe na terenie powiatu rawickiego, m.in. w Rawiczu, Szymanowie, Dębnie Polskim, Bojanowie i Gołaszynie.


8) APLIKACJA - 28 marzec 2022 r.

Udział słuchaczy RUTW w spotkaniu dotyczącym tworzonej aplikacji telefonicznej dla obywateli miasta Rawicza. Aplikacja ta ma zawierać wiele informacji ułatwiających życie mieszkańcom, ma pomóc stworzyć przyjazne, bezpieczne, ekonomiczne miasto. Seniorzy uczestniczyli w warsztatach konsultacyjnych i spacerze poznawczym zorganizowanych przez przedstawicieli Burmistrza Gminy Rawicz. Przekazaliśmy swoje opinie, uwagi, potrzeby, propozycje.


9) Podpisanie umowy z Urzędem Miejskim Gminy Rawicz oraz Urzędem Miasta i Gminy Jutrosin w sprawie otrzymanej dotacji na działalność RUTW.

Starostwo Powiatowe w Rawiczu ogłosiło wyniki konkursu, otrzymaliśmy dofinansowanie na działalności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework