Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

AKTYWNOŚĆ RUTW W MARCU 2023 ROKU


1. SPOTKANIE SEKCJI ZDROWIA

Dnia 13 marca słuchaczki sekcji zorganizowały dla swojej grupy spotkanie z okazji DNIA KOBIET. Przy kawie i cieście Panie dbające o zdrowie mile spędziły czas. Tradycyjnie spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wymiany poglądów i rozmów na różne tematy, nie tylko związane z edukacją. I tak też można integrować się w naszym gronie. Gratulujemy organizatorkom i uczestniczkom spotkania kolejnej ciekawej inicjatywy!

GALERIA ZDJĘĆ


2. MARCOWY WYKŁAD PLENARNY

16 marca br. w Domu Kultury w Rawiczu odbyło się plenarne spotkanie członków RUTW. W czasie marcowych wykładów postanowiliśmy mówić o wyjątkowych kobietach, Polkach, które w swoim życiu wyróżniły się osobowością, pracą, postawą, osiągnięciami w różnych dziedzinach. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Obecnie przypada także setna rocznica urodzin poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., urodzonej w Wielkopolsce. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć Słuchaczom postać i twórczość Szymborskiej. Temat: „Wisława Szymborska o kobietach i miłości” zaprezentowała nam Pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Rydz, badaczka współczesnej polskiej poezji.

GALERIA ZDJĘĆ


3. KONFERENCJA „JAK WYRÓWNAĆ NIERÓWNOŚCI, ABY ŚWIAT STAŁ SIĘ BARDZIEJ PRZYCHYLNY, A ŻYCIOWE DOŚWIADCZENIE POZWALAŁO PRZEKRACZAĆ BARIERY”

Dnia 22 marca br. odbyła się konferencja zorganizowana przez Wielkopolskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja Słuchaczy RUTW. Poruszane były zagadnienia związane z integracją społeczną, wyrównywaniem szans osób niepełnosprawnych, opieką dla osób poszkodowanych w wypadkach. Tematy wystąpień: „Jak wspierać mądrze? Czyli o niezwykłym znaczeniu zwykłych słów”, „Od stygmatyzacji do normalizacji. Osoby z ograniczoną sprawnością w przestrzeni publicznej”, „Wyrównywanie nierówności i przekraczanie barier poprzez instrumentalne wsparcie osób niepełnosprawnych”, „O życiu po wypadku”, „Wywiad z mistrzynią paraolimpijską”. Wszystkich wystąpień wysłuchaliśmy w bardzo przyjemnej, miłej atmosferze. Prelekcje były przeplatane występami muzycznymi zespołu „Zielone ogórki” oraz Pani Magdaleny Zamoroki. DZIĘKUJEMY ZA ZAPROSZENIE.


4. WYSTAWA „ ATTENDORN PRZEDSTAWIA SIĘ”

Dnia 23 marca 2023 roku Słuchacze RUTW skorzystali z zaproszenia Muzeum Ziemi Rawickiej i zwiedzili międzynarodową wystawę historyczną „Attendorn przedstawia się". Ekspozycja została zorganizowana wspólnie przez muzeum w Rawiczu i Muzeum Południowego Sauerlandu w Attendorn, z okazji 800-lecia naszego miasta partnerskiego. Grupa obejrzała m.in. średniowieczne monety, modele najcenniejszych lokalnych zabytków, narzędzia dawnego rzemiosła, obrazy, starodruki i makietę Attendorn. Poznaliśmy również niemieckie regionalne zwyczaje i tradycje świąteczne, m.in. wielkanocne.

GALERIA ZDJĘĆ


5. SPOTKANIE „POWITANIE WIOSNY”

25 marca 2023 roku spotkaliśmy się na terenie „Zielonego fortu”, by sprawdzić, czy wiosna już rzeczywiście się obudziła. Obecni słuchacze RUTW godnie przywitali wiosnę. Choć pogoda tego dnia była kapryśna, to czas pobytu na świeżym powietrzu wykorzystaliśmy maksymalnie. Były ćwiczenia z kijkami, spacer w poszukiwaniu oznak budzącej się przyrody, a po spacerze biesiadowanie. Bardzo smakował posiłek przygotowany przy ognisku. Humor i werwa nam dopisały, pomogły wspólne rozmowy, śpiew, opowiadane kawały.

Miło było - SENIORZY obudźmy się!

GALERIA ZDJĘĆ


6. PALMA WIELKANOCNA

Słuchaczki Klubu Rękodzieła RUTW ponownie wzięły udział w gminnym konkursie „Rawicka Palma Wielkanocna”, współorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawickiej, Dom Kultury, Centrum Usług Społecznych oraz miejscowe parafie. Swoje dzieło oddały do Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie na przełomie marca i kwietnia można oglądać wystawę wszystkich prac konkursowych, a jury oceni oraz wybierze najpiękniejsze palmy. ŻYCZYMY POWODZENIA!

Wynik konkursu będzie ogłoszony podczas tegorocznego Rawickiego Jarmarku Wielkanocnego, w niedzielę 2 kwietnia ok. godz. 14.00. Zapraszamy na rynek, zarówno na podsumowanie konkursu, jak i przedświąteczne zakupy! Na stoiskach będzie można nabyć ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, rękodzieło artystyczne, biżuterię, przyprawy, przysmaki kuchni regionalnej. ZAPRASZAMY!


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework