Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W KWIETNIU 2024 r.


 

1. Na tropach wiosny i historii w Dębnie Polskim

 

Oprócz prelekcji i wspólnego zwiedzania wystaw muzealnych sekcja historii i tradycji regionu zaprasza cyklicznie Słuchaczy do udziału w spacerach tematycznych. Pierwszy tegoroczny, wiosenny spacer „z historią w tle” odbył się 5 kwietnia na trasie Rawicz – Dębno Polskie – Rawicz. Do osób wędrujących z kijkami dołączyło kilka rowerzystek. Wspólnie kameralna grupa odwiedziła najciekawsze miejsca związane z historią Dębna, które jest miejscowością ponad sto lat starszą od Rawicza, m.in. budynek przedwojennej placówki straży granicznej, cmentarz ewangelicki, plac z upamiętniającą tradycje strażackie, prawdopodobnie najwyższą w Polsce, rzeźbą św. Floriana.

 

2. Wernisaż wystawy Piotra Tomczyka

 

Liczne grono Słuchaczy RUTW, m.in. z sekcji historii i tradycji regionu, wzięło udział w wernisażu wystawy pt. „Organiczność i geometria” Piotra Tomczyka, znanego polskiego artysty fotografa, członka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, wykładowcy w Państwowej Szkole Filmowej w Łodzi. W dorobku artysty jest ponad 100 wystaw fotografii w całej Polsce. Kolejna ekspozycja, którą mogli obejrzeć rawiczanie, została otwarta 11 kwietnia br. w Galerii na Piętrze w Sierakowie, jej współorganizatorem było Muzeum Ziemi Rawickiej.

Wystawę można oglądać do 9 maja w galerii przy Szkole Podstawowej w Sierakowie.

 

3. Rowery z Gosią

 

W dniu 12 kwietnia 2024 r. członkowie klubu rowerowego przejechali ok. 15 km na rozpoczęcie nowego sezonu rowerowego. Wystartowaliśmy z ronda W. Pileckiego w kierunku kąpieliska „Poligon”. Nasza trasa przebiegała: nową ścieżką rowerową obok Zielonego Fortu na Dolinę Świętojańską, drogą technologiczną wzdłuż tras "36" i "S5" nad zalew retencyjny na Masłówce. Spotkaliśmy rajd rowerowy uczniów z ZSZ im. Stefana Bobrowskiego. Świętowali dzień patrona ich szkoły. Wracaliśmy tą samą trasą do Rawicza. Był to sprawdzian kondycji i rozgrzewka na obecny sezon. Serdecznie dziękuję uczestnikom wyprawy i do zobaczenia na trasie!

 

4. Ogólne Zgromadzenie Członków RUTW

 

Dnia 18 kwietnia 2024 roku odbyło się Ogólne Zgromadzenie i Zebranie Sprawozdawcze Członków RUTW w Rawiczu, na którym przedstawiono zrealizowane zadania Stowarzyszenia w roku 2023. Zatwierdzono sprawozdania merytoryczne i finansowe, sprawozdania z działalności kontrolnych Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Przyjęto plan działania i preliminarz na rok 2024. W punkcie porządku obrad dotyczącym wolnych głosów Prezes RUTW zaproponowała powołanie w skład Zarządu RUTW Pani Izabeli Seifert i Pana Edmunda Gajosa (przedstawiciela oddziału zamiejscowego Jutrosińsko-Pakosławskiego). Ogólne Zgromadzenie Członków RUTW zatwierdziło jednogłośnie zgłoszoną propozycję.

Spotkanie całej społeczności Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku stanowiło okazję nie tylko do podsumowań, ale również podziękowań i wystąpień przedstawicieli samorządu, którzy wspierają naszą działalność. Wyrazy uznania za działalność Uniwersytetu i sprawny przebieg zgromadzenia przekazał Pan dr Romuald Krzyżosiak, Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin, gdzie swoją siedzibę ma oddział zamiejscowy RUTW. Dziękujemy za miłe słowa!

 

5. Sekcja zdrowia z wizytą w Zakładzie Karnym

 

Dnia 19 kwietnia br. sekcja zdrowia RUTW postanowiła udać się na wizytę do Zakładu Karnego w Rawiczu. Grupa pod opieką funkcjonariuszy Służby Więziennej miała wyjątkową okazję zwiedzić historyczną część rawickiego więzienia, m.in. cele, w których byli więzieni i torturowani polscy więźniowie polityczni w okresie stalinizmu. Ponadto nasi Słuchacze zdobyli wiedzę o współczesnym funkcjonowaniu jednego z największych w Polsce więzień oraz prowadzonych w rawickim Zakładzie Karnym działaniach resocjalizacyjnych.

 

 

6. Wycieczka do Sandomierza

 

W drugiej połowie kwietnia dwudziestoosobowa grupa Słuchaczek RUTW zdecydowała się na sześciodniową wycieczkę krajoznawczą w okolice Sandomierza – miasta, które w ostatnich latach zyskuje wyjątkową popularność dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. W planach zwiedzania były: Chęciny (zamek Opatów), Sandomierz, Śmiłów (dwór szlachecki), Krzyżtopór (zamek), Szydłów (mury obronne, zamek), rezerwat przyrody Góry Pieprzowe z największym w Polsce skupiskiem dzikich róż, Baranów Sandomierski.

 

 

7. Szkolenie w zakresie współpracy kulturalnej

 

Delegacja Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w konferencji szkoleniowej dotyczącej „współpracy z otoczeniem lokalnym przy realizacji projektów kulturalnych”. Spotkanie odbyło się 25 kwietnia br. w Rawickiej Bibliotece Publicznej. Prelegentem był Pan Marcin Skrabka, który omówił m.in. ogromne możliwości współpracy instytucji kultury, a w szczególności bibliotek, ze środowiskiem lokalnym.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework