Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

DZIAŁANIA RUTW W MAJU 2024 r.


1. MAJÓWKA NA SZLAKU ARKADEGO FIEDLERA

Propozycją klubu turystyki dla Słuchaczy RUTW w maju br. była „wyprawa” śladami Arkadego Fiedlera, znanego podróżnika, pisarza i odkrywcy, który przez wiele lat mieszkał w podpoznańskim Puszczykówku. Wycieczka rozpoczęła się 8 maja właśnie w tej miejscowości, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Naszą grupę przywitał osobiście syn podróżnika, Pan Marek Fiedler.

Kolejnym punktem programu był spacer leśnym, zielonym szlakiem PTTK im. Arkadego Fiedlera z Puszczykówka do Puszczykowa. Ścieżka została opisana m.in. w autobiografii podróżnika pt. „Mój ojciec i dęby”. Prowadzi przez malowniczy teren nad brzegiem i starorzeczami Warty, na granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Może stanowić doskonały cel wakacyjnych wycieczek.

W czerwcu klub turystyki RUTW organizuje dwudniowy wyjazd pociągiem do Krakowa. Będzie to wycieczka tematyczna, związana tym razem z poznawaniem zabytków i kultury żydowskiej, a także udziałem w 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu.

 

2. WYKŁAD PLENARNY Z MEDYCYNY

W terminie 16 maja br. odbył się ostatni w tym roku akademickim wykład plenarny w naszym Uniwersytecie. Wykładowca, dr nauk medycznych Tomasz Zawada, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Rawiczu sp. z o.o., przedstawił Słuchaczom interesujący temat: „Transplantologia”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wielki rozwój tej nauki nastąpił w naszym kraju. Poznali obowiązujące procedury związane z kwalifikowaniem dawców, a także etyczny wymiar przeszczepiania narządów. Pamiętajmy – mamy dar uzdrawiania!

 

3. WYCIECZKA DO MILICZA I DOLINY BARYCZY

17 maja br. Słuchacze RUTW kolejny raz wyruszyli na Dolny Śląsk, w malownicze, zielone zakątki Doliny Baryczy. Z przewodnikiem zwiedzili kompleks Stawów Milickich, skansen rybacki i Baranowice z pozostałościami dawnego polsko-niemieckiego przejścia granicznego. Na zakończenie uczestniczyli w integracyjnej biesiadzie przy ognisku.

 

4. RAWICKI FESTIWAL SPORTU

W maju odbyła się kolejna edycja 24-godzinnego Rawickiego Festiwalu Sportu. Słuchacze RUTW już tradycyjnie reprezentowali nasze Stowarzyszenie, startując w wybranych konkurencjach sportowych. Uczestniczyli w sztafecie pływackiej i maszerowali z kijkami dookoła rawickich plant.

 

5. RAWICKA NOC MUZEÓW 2024

Muzeum Ziemi Rawickiej kolejny raz włączyło się do ogólnopolskiej Nocy Muzeów – akcji, której celem jest promocja instytucji kultury i ich najcenniejszych zbiorów, lokalnego dziedzictwa historycznego oraz zabytków, poprzez ich bezpłatne udostępnianie dla publiczności w nietypowej, bo wieczorowej porze. W tym roku bogaty program rawickiej Nocy Muzeów obejmował działania zaplanowane 18 maja od wschodu do zachodu słońca.

Wydarzenie rozpoczął spacer z przewodnikami po terenie Zakładu Karnego w Rawiczu. Natomiast głównym punktem wieczornego programu była inauguracja dwóch ekspozycji czasowych: „Piekło” – kolekcji drzeworytów autorstwa Salvadora Dali oraz wystawy „120 lat Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej”. Nie brakowało atrakcji dla miłośników muzyki i filmu. Odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” oraz koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Magdaleny Zamoroki. Nasi Seniorzy wzięli udział zarówno w porannym zwiedzaniu Zakładu Karnego, jak i wieczornych wydarzeniach w ratuszu.

 

6. XII MAJOWA SPARTAKIADA SENIORÓW RUTW, której komunikat końcowy jest umieszczony na stronie (czytaj ...) była również spotkaniem integracyjnym kończącym rok akademicki 2023/2024. Słuchaczom życzymy udanego letniego wypoczynku.

We wrześniu (od 9 września 2024 r.) potwierdź swój udział w naszych zajęciach.

 

7. JUBILEUSZOWY PIKNIK

W gronie Słuchaczy RUTW mamy wielu lokatorów Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W tym roku RSM świętuje jubileusz 120-lecia działalności, jako jedna z najstarszych tego typu instytucji w Wielkopolsce. W całorocznym programie obchodów jubileuszowych, oprócz wystawy, koncertu, turniejów sportowych i uroczystej gali, znalazł się także piknik integracyjny dla mieszkańców Rawicza. Impreza odbyła się 25 maja na boisku I Liceum Ogólnokształcącego. Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku był partnerem wydarzenia. W ramach współpracy w trakcie pikniku było czynne stoisko promocyjne RUTW, na którym przedstawiciele Stowarzyszenia zaprezentowali nasze osiągnięcia i zapraszali uczestników do korzystania z oferty edukacyjnej.

 

8. „PRZEMIJANIE. CZŁOWIEK. SKĄD JESTEM?” – WERNISAŻ (czytaj ...)

Sekcja malarska RUTW podsumowała kolejny, już czternasty, rok działalności wystawą w galerii „Sala Piecowa” w Domu Kultury. Artyści - seniorzy zaprezentowali swoje prace, inspirowane tematem: „Przemijanie. Człowiek. Skąd jestem?” – tak też brzmiał tytuł wystawy otwartej 29 maja.

 

9. OSTATNIE SPOTKANIA PRZED WAKACJAMI

Maj to ostatni miesiąc zajęć edukacyjnych w roku akademickim 2023/2024, tradycyjny czas podsumowań oraz spotkań integracyjnych. W restauracji Bueno spotkali się członkowie sekcji „Zdrowie” oraz klubu „Spotkania przy kawie”.

Słuchacze sekcji „Komputery od podstaw” otrzymali 27 maja certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach oraz zdobycie kompetencji w dziedzinie informatyki i multimediów.

Klub Melomana pożegnał się w klimatach poezji śpiewanej. Wyjątkowe spotkanie odbyło się 31 maja w Multibibliotece, gdzie Seniorzy wysłuchali koncertu „O wolności” w wykonaniu Magdaleny Zamoroki i wokalistów należących do prowadzonego przez nią studia wokalnego (czytaj ...).

Majowe spotkania sekcji historii i tradycji regionu odbyły się w Muzeum Ziemi Rawickiej. Członkowie sekcji zwiedzili ekspozycję stałą i wystawy czasowe, mieli także wyjątkową okazję obejrzeć zbiory specjalne z muzealnego archiwum – kolekcję rękopisów i starodruków oraz archiwalnych fotografii. Poznali również założenia projektu Rawickiego Archiwum Społecznego, w którego działania chcielibyśmy zaangażować naszych Słuchaczy w przyszłym roku akademickim.

 

10. MAJOWE DZIAŁANIA WOLONTARIUSZEK

Ostatnie majowe zajęcia w ramach Kuźni Wiedzy już za nami.

Dzięki porozumieniom zawartym z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu oraz I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczają na zajęcia prowadzone przez Wolontariuszy Seniorów, posiadających odpowiednie przeszkolenie. Oprócz zajęć kulinarnych jest to czas na rozmowy, gry planszowe, puzzle, wspólne spędzanie czasu.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework