Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

RUTW NA WAKACJACH


1. PROJEKT MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI

W trakcie sezonu turystycznego Słuchacze RUTW skorzystali z oferty Ministerstwa Edukacji i Nauki. Propozycją był wyjazd kulturalno-naukowy do Zakopanego, Słowacji i Krakowa w dniach 8-10 lipca br., w ramach ministerialnego projektu. Uczestnicy relacjonują – Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską i udaliśmy się do hotelu Geovita w Zakopanem. Drugi dzień to wyjazd wyciągiem na szczyt Łomnicy (2600 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. Mieliśmy piękną pogodę i cudowne widoki. Następnie powrót do Zakopanego i zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego oraz wjazd kolejką na Gubałówkę. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach oraz Wawel w Krakowie.

Wycieczka miała także charakter edukacyjny. Podczas podróży były prowadzone wykłady obejmujące tematykę zasad ustroju państwa oraz prawa wyborczego.

GALERIA ZDJĘĆ


2. RAWICKI OGRÓD SPOŁECZNY

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku był jednym z partnerów projektu pn. „Rawicki Ogród Społeczny”, koordynowanego przez Centrum Usług Społecznych i dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Od maja do września w przestrzeni publicznej były organizowane „pikniki” – spotkania przedstawicieli samorządu, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, instytucji kultury z mieszkańcami, mające na celu przede wszystkim promocję idei wolontariatu, integracji społecznej i ekologii. W „piknikach” mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Gminy Rawicz. Każde spotkanie koncentrowało się wokół innej tematyki: „Ogrody deszczowe” (maj), „W poszukiwaniu przygody” (czerwiec), „Rawicka aktywność społeczna” (lipiec), „Czas na wolontariat” (sierpień), „Partnerskie czytanie” (wrzesień). W ostatnim, wrześniowym spotkaniu oprócz rawiczan wzięli udział także seniorzy z miasta partnerskiego Attendorn w Niemczech.


3. ZE STEFANEM BOBROWSKIM NA TURYSTYCZNYM SZLAKU

W ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego Muzeum Ziemi Rawickiej realizuje projekt pn. „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej…” Słuchacze RUTW uczestniczyli w wykładach tematycznych i zwiedzili wystawę historyczną. Dzięki tym przedsięwzięciom mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat życia i działalności niepodległościowej S. Bobrowskiego, przebiegu powstania styczniowego, udziału w nim zasłużonych Wielkopolan, a także lokalnych miejsc pamięci narodowej.

Wakacje to w projekcie okres działań krajoznawczych. Seniorzy zostali zaproszeni w sierpniu do udziału w spacerze tematycznym „szlakiem miejsc upamiętnienia Stefana Bobrowskiego” na trasie z Łaszczyna przez Żylice do leśnego „kamienia Bobrowskiego”, upamiętniającego miejsce pojedynku bohatera narodowego, natomiast we wrześniu – w rajdzie rowerowym, współorganizowanym przez Oddział PTTK. Uczestnikom spaceru i rajdu towarzyszyli muzealni przewodnicy.

Projekt „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej – upamiętnienie przywódcy powstania styczniowego” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

GALERIA ZDJĘĆ


4. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W RAWICZU

W tym roku Rawicz ponownie znalazł się na mapie Europejskich Dni Dziedzictwa. Celem międzynarodowej akcji jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego, zabytków, historii. Muzeum Ziemi Rawickiej jako koordynator lokalnych działań w ramach EDD, zaprosiło mieszkańców do udziału w przedsięwzięciu pt. „Plac Rawickiej Synagogi – upamiętnienie społeczności rawickich Żydów”. 17 września liczne grono rawiczan spotkało się na placu, gdzie do 1941 roku stała synagoga. Następnie grupa wyruszyła z przewodnikiem z Towarzystwa Przyjaciół Rawicza na spacer tematyczny „szlakiem historii rawickich Żydów”. We wspólnym odkrywaniu wielokulturowej przeszłości naszego miasta aktywny udział wzięli również nasi Seniorzy.

Projekt „Plac Rawickiej Synagogi – upamiętnienie społeczności rawickich Żydów” został dofinansowany z grantu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz przez Gminę Rawicz.

GALERIA ZDJĘĆ


5. SPOTKANIE AUTORSKIE „RAWICZ – MOJA MIŁOŚĆ”

20 września br. w sali witrażowej Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie pt. „Rawicz – moja miłość” z Profesorem Wojciechem Pospiechem, wybitnym muzykologiem, krajowym konsultantem w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wykładowcą akademickim, polskim pionierem muzykoterapii, pochodzącym z Rawicza autorem książki „Nie przestaję być Orfeuszem”. Dla Słuchaczy RUTW było to już kolejne spotkanie z badaczem. W marcu 2011 r. Profesor Pospiech wygłosił wykład plenarny o roli muzyki w życiu człowieka i jej prozdrowotnych właściwościach.


6. WYCIECZKA DO USTRONIA MORSKIEGO

Słoneczne wrześniowe dni grupa Słuchaczy RUTW spędziła nad Bałtykiem. W terminie od 15 do 18 września br. Zarząd RUTW zorganizował pobyt turystyczno-rekreacyjny w malowniczym Ustroniu Morskim. W programie znalazły się oczywiście długie spacery po plaży i molo, wspólne biesiadowanie, ponadto rejs statkiem, zwiedzanie Kołobrzegu.

Kolejny turnus wypoczynkowy nad Bałtykiem zaplanowano w przyszłym roku. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt z koordynatorami.

GALERIA ZDJĘĆ


7. INAUGURACYJNY WYJAZD KLUBU TURYSTYKI

W roku akademickim 2023/2024 rozpoczyna działalność klub turystyki RUTW. Inicjatywy nowego klubu będą polegały przede wszystkim na wspólnych wyjazdach krajoznawczych (głównie pociągiem) małych, kameralnych grup.

Celem pierwszej turystycznej wyprawy była Jelenia Góra i udział w 52. Jeleniogórskim Jarmarku Staroci i Osobliwości. Jest to jedna z największych w Europie plenerowych imprez kolekcjonerskich. Oprócz spaceru w strefie stoisk rozlokowanych na obszarze niemal całej jeleniogórskiej starówki, uczestniczki wyjazdu zwiedziły zabytkowy, poewangelicki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz weszły na wieżę widokową stanowiącą część dawnych obwarowań miejskich.

O kolejnych wyjazdach krajoznawczych klubu koordynatorzy będą informować poprzez stronę internetową i media społecznościowe, a także podczas zajęć w ciągu semestru.

GALERIA ZDJĘĆ


8. OPASKI BEZPIECZEŃSTWA DLA SENIORÓW

Opaski bezpieczeństwa” to nowoczesny, osobisty sprzęt ratujący życie. Obecnie są one dostępne w Centrum Usług Społecznych w Rawiczu. Informacje o możliwości pozyskania urządzenia można uzyskać w CUS, osobiście lub telefonicznie pod numerem: 65 545 40 37 (kontakt Pani Olszewska Bogusława).

Zachęcamy do skorzystania z tej formy zdalnej kontroli parametrów życiowych i opieki medycznej. Dzięki opaskom można m.in. wykonywać zdalnie pomiary czynności życiowych pacjenta przez całą dobę, zmierzyć ciśnienie, zlokalizować osobę po zaginięciu lub upadku. Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji na telefon opiekuna są wysyłane komunikaty o stanie zdrowia i kondycji seniora. Opaski są doskonałym wsparciem dla osób starszych i chorych.


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework