Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku - kopiuj
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
RAWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

AKTYWNOŚĆ RUTW W KWIETNIU


1. UDZIAŁ W RAWICKIM JARMARKU WIELKANOCNYM

W dniach 1-2 kwietnia 2023 r. odbył się w Rawiczu Jarmark Wielkanocny, w którym Klub Rękodzieła RUTW wziął udział. Pierwszego dnia wydarzenia, w sobotę, na naszym stoisku największym powodzeniem cieszyły się pisanki. Wykonane były ręcznie różnymi technikami. Poświęciłyśmy im dużo czasu, zaczęłyśmy je robić zaraz po zimowych feriach. Cieszymy się, że prawie wszystkie znalazły nabywców – podkreślają twórczynie z Klubu Rękodzieła.

Galeria zdjęć


2. PALMA WIELKANOCNA

Tradycyjnie Słuchacze RUTW włączyli się w lokalne działania związane z popularyzacją zwyczajów wielkanocnych i wzięli udział w gminnym konkursie „Rawicka Palma Wielkanocna”. W tym roku postanowiliśmy nawiązać – zgodnie z wytycznymi regulaminu konkursowego – do rodzimej, rawickiej i wielkopolskiej tradycji – wykonaliśmy wysoką palmę wyłącznie z naturalnych materiałów, głównie roślin. Podsumowanie konkursu odbyło się 2 kwietnia podczas Rawickiego Jarmarku Wielkanocnego. Komisja konkursowa nie przyznała nagrody dla palmy RUTW, ale zwróciła uwagę na jej ekologiczne wykonanie.

Galeria zdjęć


3. UDZIAŁ SŁUCHACZY W MUZEALNYM PROJEKCIE

Słuchacze RUTW wzięli aktywny udział w projekcie pn. „Stefan Bobrowski na ziemi rawickiej – upamiętnienie przywódcy Powstania Styczniowego”, który obecnie realizuje Muzeum Ziemi Rawickiej. Projekt jest dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

W ramach projektu w kwietniu zorganizowano kilka wydarzeń, nawiązujących do 160. rocznicy pojedynku i śmierci Stefana Bobrowskiego. 12 kwietnia grupa Słuchaczy RUTW razem z uczniami rawickich szkół ponadpodstawowych, wzięła udział w wykładzie pt. „Powstanie styczniowe – fakty, bohaterowie – mit”, który wygłosił gościnnie dr Emilian Prałat, pracownik naukowy UAM, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy, bogato ilustrowany folder. Z kolei 13 kwietnia odbył się spacer tematyczny sekcji historii i tradycji regionu z Rawicza do Łaszczyna „szlakiem miejsc pamięci dedykowanych S. Bobrowskiemu”. Do grupy pieszej dołączyły rowerzystki z klubu rowerowego RUTW, które pokonały znacznie dłuższą trasę: z Rawicza do Żylic, „głazu Bobrowskiego”, następnie do Łaszczyna, gdzie wspólnie odwiedziliśmy grób S. Bobrowskiego na miejscowym cmentarzu.

Galeria zdjęć


4. WYKŁAD PLENARNY

20 kwietnia 2023 r. odbył się kolejny wykład plenarny. Prelekcja została poprzedzona wystąpieniem Pani Prezes, która wręczyła pamiątkową statuetkę 15-lecia RUTW Panu Profesorowi Stanisławowi Legutko. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło do rąk wolontariuszy współpracujących z naszym Stowarzyszeniem, a do tego grona należy również Profesor Legutko jako wieloletni opiekun naukowy RUTW: „… Szanownemu Panu Profesorowi, współpracownikom, którzy wielokrotnie zaszczycili nas swoją obecnością serdecznie dziękujemy! Zarząd RUTW pragnie wyrazić ogromną wdzięczność za dotychczasową współpracę i poprosić o dalsze działania na rzecz rawickich seniorów.”

Tematem naszego plenarnego wykładu była susza hydrologiczna. Wykładowca - Pan dr inż. Marcin Stelmach rozpoczął swoje wystąpienie pytaniem: „Czy woda będzie droższa od benzyny?”. I od razu dał krótką twierdzącą odpowiedź. Pocieszył nas, że jeszcze nie dla naszego pokolenia. Dowiedzieliśmy się z wykładu, że człowiek wykorzystuje i marnuje coraz więcej wody, a zmiany klimatyczne nie uzupełniają jej w takim tempie, jak kiedyś. Podpowiedział nam, jak każdy z nas w prosty sposób może oszczędzać wodę i przy okazji zadbać o „własną kieszeń”, a także o lepszą przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Po wykładzie odbyło się spontaniczne spotkanie w restauracji „Brewicz”, które powoli staje się tradycją naszych czwartkowych wykładów.

Galeria zdjęć


 

JSN Epic 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework